Modulis Progresas
0% Pilnas

Stiprybės ir iššūkiai

Stiprybės, susijusios su mentoryste, apskritai yra tokios, kad vidutinės trukmės ir ilgalaikės trukmės laikotarpiu būtų sudarytos sąlygos asmenims tobulėti, kad būtų skatinamas įsipareigojimas ir didinama investicijų grąža išryškinant ir ugdant talentus.

Mentoriaus nauda susijusi su:

  • Interesų ir motyvacijos atnaujinimu
  • Pasitenkinimu, kad gali perduoti žinias ir įgūdžius
  • Galimybe apmąstyti klausimus, kurie laikomi “įgytais”

Kuruojamo asmens atveju nauda susijusi su:

  • Mokymosi įgūdžiais
  • Karjeros ir kultūrinės integracijos palengvinimu organizacijose
  • Padidėjusia motyvacija
  • Emocine parama
  • Supratimu apie profesinio augimo galimybes

Tačiau mentorystė taip pat gali turėti tam tikrų apribojimų:

  • Mechaninė proceso rizika su santykine nuostolių verte
  • Pertraukiamas santykių pobūdis
  • Priklausomybės rizika

Pirmojo etapo apžvalgoje (2016 m.) bandyta nustatyti keletą klausimų, kurie padėtų sukurti sėkmingą mentorystės scenarijų. Čia pateikiame jų klausimus.

  • MENTORIAMS:
    • Ar galiu būti naudingas šiam potencialiam kuruojamam asmeniui? Ar jie kreipėsi su aiškiomis priežastimis ar ketinimais, kodėl norėtų mano pagalbos? Ar jie turi konkrečių poreikių, kuriuos galiu patenkinti?
    • Ar šis asmuo gali būti visiškai atviras ir sąžiningas? Ar jis nori pateikti gilų kontekstą apie savo problemas ir pažeidžiamumą? Ar jie galės pasidalyti duomenimis, rodikliais, tikslais, skaidrių lentelėmis ir kt. duomenimis, kurie padės šiame procese?
    • Ar šis asmuo yra pasirengęs? Ar jis yra linkęs aktyviai planuoti laiką ir iš anksto pateikti pakankamai konteksto ar darbotvarkę? Ar jie vadovauja pokalbiams ir užduoda konkrečius klausimus?
    • Ar šis žmogus suteikia man energijos? Ar aš pats paprastai ko nors išmokstu iš šio žmogaus? Ar bendravimas su juo leidžia man kitaip apmąstyti savo verslą ar kelią? Ar jie įkvepia mane giliau mąstyti, nors turi mažiau patirties?
  • KURUOJAMIEMS ASMENIMS:
    • Ar šis potencialus mentorius atsimena pagrindines detales apie mane? Ar kiekvieną kartą susitikus su juo teko nuolat kartoti arba priminti, kas esate ar koks yra jūsų darbo kontekstas? Tai nieko gero nežada.
    • Ar bus sunku paaiškinti mano darbo sąvokas ar kontekstą? Turėtumėte pasirinkti žmogų, kuris yra pakankamai artimas jūsų pramonei ir funkcinei sričiai, kad pakaktų labai greitų, net trumpų paaiškinimų, ir jis galėtų iš karto įsigilinti ir suprasti jūsų pagrindinius iššūkius ir tikslus.
    • Ar šis asmuo gali duoti naudingų patarimų? Ar praeityje jis jums yra pasakęs ką nors, ką galėjote iš karto pritaikyti? Ar jis yra geras mokytojas? Ar jie dalijasi taktikomis, ar apibendrina? Jei jie nerekomenduoja konkrečių veiksmų, kurių reikia imtis, padarykite pauzę. Gali būti, kad jie yra per daug vyresni ir nutolę nuo kasdienio darbo. Galbūt jums geriau tinka aukštesnio lygio vadovas, o ne vadovas.
    • Ar šis asmuo atrodo susikaupęs? Ar klausydamasis jis skiria visą dėmesį jums arba kitiems?

Šie klausimai gali padėti sukurti geriausią sėkmingo mentorystės proceso scenarijų.

Analizės svarba

Kalbant apie labai konkrečią idėjos pavertimo verslu sistemą, kuruojamas asmuo turėtų sutelkti dėmesį į SSGG ir (arba) PESTLE analizes.

SSGG gali būti gana sudėtinga, todėl analizuojant silpnąsias vietas ir galimas grėsmes labai svarbu laikytis itin kritiško požiūrio, tačiau kadangi vertinant save ar įmonę gali būti sunku būti objektyviam, patariama į procesą įtraukti daugiau žmonių: stebint situaciją iš skirtingų perspektyvų bus lengviau nustatyti tikrąsias silpnąsias vietas ir įvertinti jų rimtumą.

Tačiau tokio pobūdžio analizė gali sukelti tam tikrų klaidų ir mentorius turėtų sugebėti spręsti šias kritines situacijas: pirma, SSGG modelis gali skatinti supaprastintą požiūrį, kai bet kuris elementas, tiesiogiai nesusijęs su vienu iš matricos kvadrantų, gali likti nepastebėtas.

Kitaip tariant, SSGG ir PESTLE – tai planavimo metodikos, kurios veikia, jei yra tinkamai taikomos, ir kurios gali padėti kuruojamam asmeniui sudaryti tam tikrą žemėlapį: kuruojamasis ir (arba) verslininkas turi jomis naudotis kaip pradiniu tašku, nuo kurio reikia nužymėti kelią, vedantį į tikslą. Į tai mentoriai turėtų atsižvelgti per mentorystės sesijas.